مراکز خرید و فروش سهام تبرک ، پدیده و پردیسبان پلمپ شدند

با دستور دادستان عمومی و انقلاب مشهد مراکز خرید و فروش سهام تبرک ، پدیده و پردیسبان پلمپ شدند.

طبق این دستور هرگونه تبلیغ برای فروش سهام از سوی این شرکت ها ممنوع است

دادستان عمومی و انقلاب مشهد حکم پلمپ دفاتر خرید و فروش سهام شرکت‌های تبرک، پدیده و پردیسبان را تایید کرد.

قاضی غلامعلی صادقی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه خراسان، ضمن تایید پلمپ دفتر خرید و فروش سهام پردیسبان و تبرک که شب گذشته انجام شد، اظهار کرد: حکم پلمپ مراکز دلالی و خرید و فروش سهام پدیده نیز صادر شده و تا آخر وقت اداری امروز اجرا خواهد شد. وی افزود: همچنین با صدور دستورات قضایی هرگونه تبلیغ توسط این شرکت‌ها برای فروش سهام از هم‌ اکنون ممنوع شده و این شرکت‌ها موظف شدند در قبال پولی که از مردم دریافت کردند به تعهدات قانونی و عرفی خود عمل کنند.

قاضی غلامعلی صادقی روز گذشته در گفت وگوی اختصاصی با خراسان ضمن بیان این مطلب افزود: فقط شرکت های تبرک و پدیده مجاز هستند در حد رفع نیازهای روزمره دفتری در شهر داشته باشند که پاسخگوی مراجعان باشند و در صورتی که این افراد بدون اطلاع دادسرا اقدام به خرید و فروش سهام کنند به یقین برخورد قاطعی با آنان صورت می گیرد.

این مقام ارشد قضایی مشهد افزود: این دو شرکت مذکور تنها در یک صورت می توانند به خرید و فروش سهام بپردازند که فروشنده سهام قبل از این تاریخ سهام خود را خریداری کرده باشد و خریدار نیز فقط شرکت پدیده یا تبرک باشد. در غیر این صورت خرید و فروش هر گونه سهام توسط افراد دیگر و در مکان های خارج از دفتر اصلی، جرم محسوب می شود و عامل یا عاملان خرید و فروش سهام تحت تعقیب قضایی قرار خواهند گرفت. دادستان عمومی و انقلاب مشهد ادامه داد: این شرکت ها بدون هماهنگی با دادستانی حق افزایش یا کاهش قیمت و یا افزایش سهام را ندارند. وی به اصل شفاف سازی مالی در این شرکت ها نیز اشاره کرد و افزود: متأ سفانه تاکنون هیچ گونه شفاف سازی مالی در این شرکت ها انجام نشده است تا مشخص شود شرکت های مذکور چه مقدار سرمایه دارند، پول ها را در کجا هزینه کرده اند، چه تعداد دلال در امر خرید و فروش سهام فعالیت داشته اند و به چه میزان پول های باد آورده از طریق خرید و فروش غیرقانونی سهام به جیب زده اند. از سوی دیگر نیز برنامه زمان بندی برای شفاف سازی مالی و یا فعالیت های اقتصادی خود ندارند. قاضی صادقی به مدیران و مسوولان این شرکت ها هشدار داد: آن ها باید اصل شفاف سازی را رعایت کنند چرا که در غیر این صورت به اتهام کتمان حقیقت و واقعیت ها برخورد مجرمانه با آنان صورت می گیرد. دادستان مشهد این گونه شفاف سازی های مالی در شرکت های بزرگ سرمایه گذاری را برای مراجع نظارتی و مردم ضروری دانست و تأکید کرد باید مشخص شود دلال ها چند درصد از مبالغ خرید و فروش را برداشت کرده اند و یا این که چه مقدار سهام تاکنون فروخته شده است. اما شواهد ظاهری امر حاکی از آن است که به خاطر افزایش های به اصطلاح بادکنکی و غیرقانونی سهام، مبالغ میلیاردی جابه جا شده است که این امر حتماً نیازمند شفاف سازی است تا هر کسی یک شبه میلیاردر نشود.

 پاسخ ها